خانه هوشمند رهرو سیستمخانه هوشمند چیست؟

خانه هوشمنداگر بخواهیم تعریفی ساده و مختصر از خانه هوشمند ارائه دهیم ، میتوان گفت خانه هوشمند یا Smart Home مجموعه ابزارهایی است که به کمک آن شما کنترل برخی وسایل برقی و مکانیکی موجود در خانه را به عهده آنها میگذارید تا علاوه بر کاهش هزینه های مصرف انرژی ، افزایش ایمنی و آسایش را نیز برای شما به همراه بیاورند. کلمه BMS (Building management systemکه در ترجمه فارسی آن را سیستم مدیریت هوشمند ساختمان معرفی کرده اند، یک سیستم مبتنی بر پردازش های کامپیوتری است که که به کاربر این امکان را می دهد که همه ی تجهیزات مکانیکی و تاسیسات الکتریکی ساختمان خود را از داخل ساختمان و نیز در هر نقطه ای از دنیا کنترل و نظارت کند. در یک ساختمان هوشمند کاربر می تواند کلیه سیستم های گرمایشی و سرمایشی، سیستم های روشنایی، سیستم های هشدار و اطفاء حریق، سیستم های امنیتی، کنترل تردد، سیستم های قدرت، سیستم های آبیاری و ... را به راحتی و و با یک ریموت و یا تنها با چند کلیک در اینترنت و یا از طریق گوشی اندروید خود و یا حتی با استفاده از پیامک و missed call کنترل نماید. گفتنی است که هوشمند سازی ساختمان تنها به منازل مسکونی خلاصه نمی شود و ساختمان های اداری، مدارس و دانشگاهها، کارخانه ها و محیط های کارگاهی را نیز دربرمی گیرد.
چــرا خانه هوشمند ؟

چرا خانه هوشمندامروزه همه مردم دنیا با مفهوم انرژی، گران بون و سختی تولید آن و نیز تجدید ناپذیر بودن بسیاری از انواع آن آشنایی دارند. خوشبختانه در سالهای اخیر این مفهوم و نیز ضرورت صرفه جویی در مصرف انرژی ( که روز به روز در حال گران شدن است) در کشور ما نیز جا افتاده است. سیستم های تحت مدیریت هوشمند ساختمان(BMS) تقریبا 70 درصد مصرف انرژی ساختمان را شامل می شوند. به همین دلیل است که تمامی کشور های پیشرفته دنیا مدت زیادی است که در حال هوشمند کردن ساختمان های خود هستند و روز به روز نیز روش ها و پروتکل های جدید تر و بهینه تری را در این راستا طراحی می کنند. رهرو سیستم نیز یا استفاده از مهندسین تحصیل کرده و مجرب خود که به علم روز دنیا نیز آشنایی دارند سعی در همگانی کردن این صنعت در ایران دارد. خانه اي که با تمام دقت نگاه میکند که اگر در قسمتی از آن کسی حضور ندارد، خودش لامپ اضافی را خاموش کند و در زمان عدم حضور ساکنان در منزل، شدت کار سیستم هاي سرمایشی و گرمایشی را کم می کند تا انرژي به هدر نرود، گویی که در مخارج خانواده شریک است . خانه اي که حتی در زمان خواب شما مراقب خانه ، زندگی و سلامت شما و فرزندان شما است تا نکند دست آتش به دامان این خانه برسد و یا سارقی وارد محیط امن خانواده شما بشود، تنها یک خانه نیست بلکه جزیی از خانواده است.این سیستم ها اصولا با نصب حسگر هایی در محیط مداماً وضع ساختمان را کنترل و متناسب با وضع موجود تصمیم گیری می نماید . بگذارید با مثالی کار را ادامه دهیم :
سیستم روشنایی پارکینگ ساختمان را در نظر بگیرید . این سیستم بایستی در شرایطی که کسی در پارکینگ حضور ندارد خاموش باشد . ضمناً اگر کسی در طول روز وارد پارکینگ شد و نور طبیعی محیط به اندازه کافی بود نبایستی چراغ ها روشن شود . ضمناً پس از خروج فرد از پارکینگ بایستی چراغها مجدد خاموش شود . همه اینها به راحتی امکان پذیر است!!!
حال در نظر بگیرید به هر دلیل سیستم خود کار را قطع کرده اید و چراغهای پارکینگ را روشن گذاشته اید و الآن که برای خواب به اتاق خواب رفته اید متوجه میشوید که واااااااااای !!!! چراغهای پارکینگ روشن مانده ، هیچ جای نگرانی نیست و لازم نیست که برای خاموش کردن لامپ ها به پارکینگ بروید . صفحه کلیدی که داخل اتاق خواب شما نصب گردیده این امکان را به شما میدهد که با وارد کردن کد لامپ های پارکینگ به آنها دسترسی مستقیم پیدا کرده و آنها را خاموش کنید.
مثال دیگری میزنیم ، شما در تابستان میخواهید برای چند ساعت ساختمان را ترک کنید . دو راه پیش رو دارید . یکی اینکه کولر را روشن بگذارید تا در برگشت با جهنم مواجه نشوید !!! راه دیگر این است که صرفه جویی در مصرف انرژی را سرلوحه خود قرار دهید و برای کمی کمک به وضع زمین و اندکی کاهش در گازهای گلخانه ای ، شرایط سخت موقع برگشتن را به جان بخرید و کولر را خاموش کرده و بعد ساختمان را ترک کنید . اما راه دیگری هم هست . شما میتوانید کمی قبل از ورود به ساختمان ، با کمک تلفن از بیرون با سیستم هوشمندتان تماس گرفته و دستور دهید کولر روشن شود . اینبار نه جهنم را به جان خریده اید و نه هزینه های گوناگون ناشی از مصرف بی رویه انرژی را پذیرفته اید.
 

خانه هوشمند در یه نگاه


روش های هوشمند سازی ؟

در هوشمند سازی توسط سنسورها اطلاعات جمع آوری و به سوی سیستم مرکزی ارسال میگردد و پس از تحلیل اطلاعات دریافتی دستوراتی را به سمت عملکننده ها ارسال می کند. با این تعریف در مجموع میتوان گفت سه روش مختلف برای هوشمند سازی ساختمان ها وجود دارد:
1- استفاده از سیم کشی (BUS) مجزا برای نقل و انتقال اطلاعات
2- استفاده از سیم های برق به عنوان بستری برای نقل و انتقال اطلاعات
3- استفاده از سیستم های بی سیم برای نقل و انتقال اطلاعات
استفاده از BUS مجزا
در این سیستم میتوان به معروف ترین و معتبرترین استانداردهای حوزه اتوماسیون از جملهG4 ، BACnet ، LON ، S-Bus و غیره اشاره داشت . در این سیستم ها اطلاعات بسته به استاندارد استفاده شده بر روی 1 ، 2 یا 4 زوج سیم منتقل میشود و این سیم های حامل اطلاعات کاملا از سیم های منتقل کننده جریان اصلی برق ایزوله می باشند.
استفاده از سیم های برق (PLC)
در این سیستم معتبرترین استاندارد موجود X10 می باشد . در این روش اطلاعات بدون نیاز به کابل کشی مجزا بر روی سیم های برق موجود منتقل می گردند . در این سیستم در هر نقطه کنترلی ، ماژولهایی نصب میشود که اطلاعات آمده از طرف مرکز کنترل را دریافت و به آن واکنش نشان داده و دستگاه متصل را خاموش یا روشن می نماید .مرکز کنترل در این سیستم وظیفه ذخیره سناریوها ، دریافت کدها از ریموت کنترل ، و نهایتاً ارسال آن به سمت ماژول مورد نظر ر ا بر عهده دارد .
استفاده از سیستم های wireless
روش دیگری که این روزها بسیار مورد توجه واقع شده استفاده از سیگنالهای بی سیم (Wireless) به عنوان بستر ارتباطی سیستم هوشمند می باشد . در این روش فرمان ها از طریق سیگنالهای وایرلس ارسال و دریافت می گردند . از مهمترین استاندارد های این روش میتوان به Z-Wave و Zigbee اشاره کرد. در این روش علاوه بر سرعت بالای انتقال اطلاعات ، نیاز به تغییر در سیم کشی ساختمان وجود ندارد و به همین خاطر به راحتی در خانه هایی که امکان تغییر در سیستم سیم کشی ساختمان وجود ندارد به راحتی قابل اجرا می باشد.
روشنایی هوشمند ؟


روشنایی هوشمندفناوری تامین روشنایی هوشمند از جمله روشهایی است که به تایید دانشمندان صاحب نظر در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی رسیده است . ابزار بسیار مناسبی برای کاهش مصرف برق و به کلامی دیگر برای تامین هوشمندانه و بهنگام روشنایی موردنیاز می باشد. با استفاده از این فناوری ، روشنایی موردنیاز بطور هوشمندانه هنگام حضور کاربر در محیط و فقط در همان محدوده فیزیکی که مورد نیاز کاربر می باشد تامین می گردد. سيستم کنترل هوشمند روشنایی در خانه های هوشمند اين امكان را فراهم مي سازد تا شما سيستم را به گونه اي برنامه ريزي نماييد كه فقط در صورت حضور شخص در محيط چراغها روشن باشند و در مواقعي كه حضور شخصي احساس نمي شود به طور خودكار چراغ ها خاموش شوند .در كنار اين مسئله بسياري از اوقات شما احساس مي كنيد كه به تمام توان منبع نوري موجود در محل نياز نداريد ، در چنين شرايطي سيستم به شما امكان كاهش میزان نور (Dim) و در نتيجه كاهش توان مصرفي توسط منابع نوري را خواهد داد كه اين نیز از اتلاف انرژي به طرز چشم گيري جلوگيري خواهد نمود. ضمناً شما مي توانيد در هر لحظه وضعيت روشنايي های ساختمان رابه كمك نقشه ای كه بر روي پنل لمسي (PDA) وجود دارد مشاهده نمایید و از روشن يا خاموش بودن چراغها در هر يك از نقاط مطلع شده و روشنايي ها را به صورت جداگانه روشن و خاموش و كم نور و يا پر نور نمایید.همچنين در مواقعي كه براي مدت طولاني در ساختمان حضور ندارید ، میتوانید سیستم را به نحوی برنامه ریزی نمایید که در فواصل زماني معين، با فعال نمودن بخشهايي از سيستم روشنايي به همراه روشن نمودن سیستم صوتي ، حضور شما را در محل شبیه سازی نماید كه بررسی ها نشان ميدهد اين امر در كاهش احتمال سرقت نقش چشم گيري داشته است .


سنسور هوشمندسنسور هوشمند با کنترل از دور
سنسور هوشمند با کنترل 
تامین روشنایی راه پله، انبار، راهرو، پارکینگ
صرفه جویی در مصرف برق
روشن ماندن با توجه به حضور شخص
عدم انتقال آلودگی
افزایش امنیت
تامین بار با توان 1200 وات  
سنسور هوشمند دیواری
سنسور دیواری 
امین روشنایی راه پله، انبار، راهرو، پارکینگ
صرفه جویی در مصرف برق
روشن ماندن با توجه به حضور شخص
عدم انتقال آلودگی
افزایش امنیت
تامین بار با توان 1200 وات
زاویه دید بیشتر و پوشش بالاتر  
سنسور هوشمند صوتی و تشخیص حرکت
سنسور هوشمند صوتی و موشن دتکتور 
حسگر حرکتی با زاویه دید 160
عملکرد به صورت حرکتی و صوتی
مناسب برای راه پله، پارکینگ، انباری و عمومی
دارای 500 وات توان تامین خروجی
مناسب به جای کلیدهای تبدیل و یک پل 
چراغ سقفی هوشمند اضطراری  
سقفی هوشمند اضطراری
کاهش مصرف انرژی
عملکرد اضطراری در مواقع نبود برق
سامانه خودکار اضطراری
هوشمند و حساس به حرکت
تنظیم زمان روشن ماندن و لوکس فعالیت
 حسگر حرکتی با زاویه دید 360
مناسب پارکینگ، راه پله و راهرو ها و کلیه نقاط
چراغ سقفی هوشمند
هوشمند سقفی 
این محصول یک چراغ سقفی با سنسور PIR می باشد که قابلیت تشخیص شب و روز را دارد . سازگار با تکنولوژی های SMD ، IC ،Infrared است . وقتی شخص وارد می شود آشکارساز Infrared باعث روشن شدن لامپ می شود و پس از خارج شدن ، لامپ به صورت اتوماتیک خاموش می شود . 


چراغ های سقفی و هوشمند حساس به حرکتکنترل با مبایل ؟

امکانات:
کنترل وسایل بدون حضور در محل با گوشی موبایل
امکان استفاده در تمام نقاط تحت پوشش شبکه موبایل
قابل کارکرد با کلیه سیمکارتهای موجود
مناسب برای مصارف خانگی ، سیستمهای گرمایشی و برودتی و ...
کنترل مستقیم بدون نیاز به نرم افزار
قابلیت کار با شبکه موبایل همراه اول ، ایرانسل ، تالیا
دارای رله هفت آمپر
روشن و خاموش کردن وسایل برقی با اس.ام.اس با متن On و یا Off
نامگذاري دلخواه حسگرهاي متصل به دستگاه
قابلیت تعریف شماره تلفن مجاز و قبول دستورات فقط از آن شماره
دارای رمز ورود برای تغییر تنظیمات
قابلیت اعمال تمام از راه دور با اس.ام.اس
قابليت اتصال انواع حسگرهاي ديجيتال

کاربردها :
آپارتمانها و منازل: كنترل كولر، دزدگیر، هشدار اعلام تردد، گاو صندوق
كشاورزی: كنترل چاه عمیق، پمپهای آب، آب یاری قطره ای
گلخانه ها: اطلاع از قطع برق، سیستمهای حرارتی، اعلام هشدار تغییر دما
مرغداریها: كنترل دما، هشدار تغییر دما، هشدار قطع برق، تغذیه خودكار
چیلرها: كنترل دما، گزارش خرابی، راه اندازی مجدد سیستم
سیستمهای اعلام حریق: اعلام حریق با تلفن وSMS ، پخش آژیرخطر در مكانی دور از حادثه
آتش نشانیها: كنترل سطح آب مخازن آتش نشانی
وسایل نقلیه: اعلام هشدار سرقت، خاموش كردن اتومبیل از راه دور در هر نقطه ای از كشور
ویلا ها: دزدگیر، هشدار اعلام تردد، آبیاری از را دور، كنترل وسایل حرارتی و برودتی
شركتهای توزیع نیرو: هشدار سرقت ، هشدار عیب در تابلو های برق، گزارش تك فاز شدن، هشدار كابل دزدی
طلا فروشیها: مكمل دزدگیر، اعلام هشدار تشخیص حركت یا لرزه در محیط
اتاق سرور: ری استارت كردن كامپیوترها از راه دور
مساجد: روشن كردن بلندگوها و پخش اذان از راه دور
سالمندان: درخواست كمك اورژانس و اعلام حالت بحرانی
دستگاههای صنعتی: اطلاع از خرابی سیستم، كنترل قسمتهای برقی از راه دور
دستگاههای خود پرداز بانک: ری استارت کردن خودپرداز در مواقع اضطرار


کنترل با مبایل و GSM Controlتجهیزات خانه هوشمنــد

کلید هوشمند تمام لمسی
کلید اسمارت هوشمند
کلید هوشمند ترموستاتیک
کلید ترموستاتیک
کلید هوشمند چند پل
کلید هوشمند چند پل
سنسور هوشمند 10 کاره
سنسور هوشمند 10 کاره
سنسور هوشمند اولتراسونیک
سنسور هوشمند اولتراسونیک
ماژول پرده برقی
ماژول پرده برقی 
رله های هوشمند
رله های هوشمند 
ماژول کنترل HVAC
ماژول کنترل HVAC 
ماژول اتصال به شبکه IP
ماژول اتصال به شبکه IP 


خانه هوشمند در یه نگاه امکانات

قیمت تقریبی طرح هوشمندسازی

قیمت تقریبی هوشمند سازی


برچسب: خانه هوشمند، طراحی، نصب، برنامه ریزی خانه هوشمند، سیستم کنترل خانه هوشمند، روشنایی هوشمند، هوشمند سازی راه پله، پارکینگ، ساختمان، مسکونی و تجاری، کنترل با مبایل، کنترل با جی اس ام، کنترل پیامکی، سیستم های امنیتی، روسن و خاموش کردن چراغ و تجهیزات با مبایل، اس ام اس، لپتاپ، تبلت ، رله های هوشمن روشنایی، رله های تاخیر زمانی و برنامه ریزی